ראש הממשלה, בנימין נתניהו היקר,

ברצוני לשתף אותך בתחושת התסכול שרבים מאיתנו, חברי הליכוד מרגישים מאז כניסתך לתפקיד. עד עכשיו, תחושה זו לא גרמה לנו לעזוב את הליכוד, אבל אני חושש מההשלכות של המשך התרחקותך מעקרונות מסורתיים של הליכוד.

לפני חמש שנים, כאשר קבלתי את תעודת זהותי לאחר העלייה לארץ, אחת מהפעולות הראשונות שעשיתי היתה להתקשר למשרדי הליכוד כדי להתפקד, בגאווה גדולה, לתנועת הליכוד, תנועה בעלת אהבה בלתי מוגבלת לארץ ישראל ובעלת נקודת מבט ריאליסטית על יחסים בינלאומיים והשקפה ליברלית כלכלית.

בשנים האחרונות, ממשלתך התרחקה מכל אחד ואחד מעקרונות אלה. מה שעוד יותר מדהים הוא שבמשך עשרות השנים האחרונות, הוכרת כדובר המוכשר ביותר בישראל לאותם עקרונות בנאומיך וכתביך הרבים.

הקש ששבר את גב הגמל אשר הוביל אותי לכתיבת מכתב זה היא העובדה שמחבלים משתחררים על מנת לקדם משא ומתן אשר אינו מוביל לשום מקום. התקווה הגדולה שלי היא שמכתב זה ידבר אליך וישכנע אותך להעריך מחדש את פעולותיך, לטובת הליכוד ולטובתה של מדינת ישראל. אחרי הכל, הסיבה לכך שאנחנו חלק מהליכוד היא לא בגלל תג השם, אלא בגלל העקרונות.

לא למדינה פלסטינית מפורזת

זה ידוע ששינית את עמדתך המסורתית נגד מדינה פלסטינית. הדבר היחיד שעדיין מבדיל אותך משמאל קיצוני בנושא חשוב זה הוא ההתעקשות שלך שהמדינה הפלסטינית צריכה להיות מפורזת. עם זאת, נשאלת השאלה, האם הבדל זה בכלל משמעותי?

העובדה שהפירוז הוא חסר משמעות ברורה מההיסטוריה. גרמניה הנאצית הייתה מפורזת לפני שהפכה לחזית צבאית. שום מדינה בעולם לא תיצא למלחמה נגד מדינה אחרת רק בגלל שאותה מדינה בנתה לעצמה צבא. היא תחכה שהמדינה תשתמש בצבא שלה ואז זה כבר יהיה מאוחר מדי.

למרות זאת, אין צורך ללכת רחוק מדי כדי למצוא טיעון עקבי נגד רעיון זה. למעשה, אתה נתת כמה מהטיעונים הטובים ביותר בנושא.

בעבר, דיברת על העובדה שאם נכיר בזכותו של כל מיעוט למדינה, לא יהיה סוף לדרישה זו. ערביי ישראל יכולים לקום ולבקש מדינה ערבית בישראל בגבולות שלפני 1967. אחרי הכל, מה ההבדל ביניהם לבין הפלסטינים מלבד העובדה שהם חיים בצד השני של קווי שביתת הנשק?

אתה גם יצאת נגד כל מי שמשווה את פירוזה של מדבר סיני לבסופו של דבר פירוז של יהודה ושומרון. טיעונך היה פשוט: יהודה ושומרון קרובים לירושלים ותל אביב. רק שליטה ישראלית בפועל בשטחים אלה תבטיח שישראל תקבל את העומק הטריטוריאלי שהיא צריכה על מנת להדוף את ההתקפות המגיעות מהמזרח.

עובדה זו כמובן לא השתנתה. אנחנו עדיין צריכים עומק טריטוריאלי. עם זאת, האירועים האחרונים במזרח התיכון הראו לנו שאיננו יכולים לסמוך על ירדן כידידים. זה רק מחזק את טיעונך!

לכן, אני שואל את עצמי, מה השתנה? האם ראש הממשלה בנימין נתניהו שונה מבנימין נתניהו שכולנו הערצנו וכיבדנו?

לא לשחרור מחבלים

אחד השינויים המהותיים ביותר שאנו עדים להם בדעות שלך הוא הנושא של שחרור מחבלים.

מהאמרה המאוד ברורה “אנחנו לא מנהלים משא ומתן עם טרוריסטים”, שחררת כבר מספר מחבלים, בתחילה בהקשר לעסקת גלעד שליט, ועכשיו, בהקשר למשא ומתן המחודש עם הרשות הפלסטינית.

התנגדותך לעסקת ג’יבריל, שבו מחבלים פלשתינים שוחררו בתמורה לשלושה שבויים ישראליים, עושה את עסקת גלעד שליט קשה להבנה. עם זאת, זה עושה את זה אפילו יותר קשה להבין איך אתה יכול לשחרר מחבלים בלי לקבל שום דבר בתמורה!

אדוני ראש הממשלה, אחיך, יוני נתניהו, נהרג במשימה גבורתית שנערכה במיוחד כדי להפסיק את שחרור האסירים בתמורה לבני ערובה. אז איך שחרור מחבלים נעשה כל כך קל עבורך?

לא להתערבות ממשלתית בהחלטותינו הכלכליות

נשים את הבעיות הביטחוניות בצד, העניין של מדיניות כלכלית אינו טוב יותר.

סדר היום הכלכלי הליברלי שלך צריך להיות בעל פחות התערבות ממשלתית, בעל שווקים חופשיים יותר, בעל פחות הוצאות ממשלתיות ופחות חובות ממשלתים.

עם זאת, לאחר מחאת “הצדק החברתי” של שנת 2011 , ממשלתך התחילה ליישם מדינויות שאינן בקנה אחד עם עקרונות כאלה.

קודם כל, יישמת את “חינוך חינם מגיל 3″. כמובן, אם אנו נותנים חינוך “חינם”, אז האזרח חייב לשלם על זה. כמו כן, זה אומר שאנשים שאינם מעוניינים לשלוח את ילדיהם לגנים נענשים בגלל זה. ככלכלן ליברלי, עלייך להתנגד לגמרי למדיניות זו!

העובדה שהגירעון של ישראל גודל יותר ויותר, ושממשלתך הרחיבה את הסכומים שאתה מוסיף לגירעון, מנוגד לעקרונות השמרניים שלך אשר מקדמים אחריות פיננסית.

ישנם גם העלאות מס. תוך שמירה על מס הכנסה נמוך, המע”מ עולה יותר ויותר. איש שוק החופשי חופשי אמיתי יקצץ בהוצאות, ולא יגביר את המיסים.

גם כאן, העקרונות שנשענת עליהם במשך כל הקריירה שלך אינם מתממשים.

תן לבנימין נתניהו להיות בנימין נתניהו!

הסיבה לכתיבת מכתב זה אינה רק בכדי למתוח ביקורת.

תומכיך הגדולים ביותר מאוכזבים מאוד מביצועיך. אם האסטרטגיה הפוליטית שלך היא להרחיב את תמיכתך בציבור, אז עלייך לדעת שעשייה זאת על חשבון איבוד בסיסך תוביל לכך שלא תישאר לך כל תמיכה פוליטית. השמאל מעולם לא יצביעו לך, והימין מתחילה להיות יותר ויותר מתוסכלת מהמדינויות שאתה מיישם.

עם זאת , אני כותב את מכתב זה גם בכדי לתת לך מסר נוסף. בישראל, הרבה יותר קל לקחת את הכיוון שהאליטות הישנות תיארו מאשר להוביל לכיוון חדש. זוהי הבעיה של הימין מאז שקיבלה עוצמה. היא ניצחה בבחירות, אך לא הצליחה להוביל.

בשלב זה בקריירה שלך, אתה כנראה חושב על המורשת שתשאיר מאחוריך. הבחירה ברורה. אתה יכול להיות סתם עוד ראש ממשלה שעשה מה שכל ראש ממשלה אחר עשה לפניו. או, שאתה יכול להיות ראש ממשלה שעמד על עקרונות והיה אמיץ מספיק בכדי ליישם את העקרונות שתיאר לפני שרץ לבחירות. אתה יכול להיות מנהיג. אתה רק צריך לתת לראש הממשלה בנימין נתניהו להתנהג כמו בנימין נתניהו מהספרים!

למעט מאוד אנשים יש את כל הכישורים בכדי להיות מנהיגים אמיתיים. אתה אחד מאותם מעטים. אך השאלה היא: האם יש לך את הרצון?

About The Author

דן אילוז הוא חבר מועצת עיר מטעם התעוררות בירושלים. בעבר היה יועץ לענייני חקיקה של סיעת הליכוד בכנסת. דן הוא עורך דין עם תואר שני במדיניות ציבורית.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.