הבחירות האלו אמורות היו להיות משחק ילדים לימין. הציבור הישראלי אף פעם לא היה יותר ימני. הקונספציות השגויות של השמאל התפוצצו בפרצוף של כולנו ולאחר מבצע צוק איתן, מעטים הם האנשים שמתגאים בתמיכתם בהסכמי אוסלו או בתכנית ההתנתקות.

אך למרות זאת, אלו הן הבחירות שמהוות את האיום הגדול ביותר על הימין מאז ששרון פיצל את הליכוד והקים את קדימה. זאת מכיוון שרבים ממצביעי הימין מפלרטטים עם מפלגות מרכז-שמאל שמסתירות מבוחריהם את מצעיהן המדיני.

בין מפלגות המרכז-שמאל, האיום העיקרי בא דווקא ממפלגת "כולנו" של משה כחלון. אחרי הכל, כחלון היה ליכודניק ועדיין מציג את עצמו כממשיך דרכם של ז'בוטינסקי ובגין הימניים. כחלון היה ממתנגדי תכנית ההתנתקות המרכזיים ושמר על קשרים חמים עם תנועת מנהיגות יהודית של משה פייגלין. כחלון הוא גם איש שהימין ידע להעריך ואפילו להעריץ. רבים מאנשי הימין עודם אוהבים אותו ומרגישים נוח איתו.

אבל מאחורי כחלון, ברשימת "כולנו" מוסתרים אנשים עם דעות הפוכות לחלוטין, דעות שנעות בין מרכז-שמאל לשמאל מובהק.

מספר 2 ברשימת 'כולנו', יואב גלנט ביטא עמדות שמאל מובהקות עם תחילתו של קמפיין הבחירות. "אין הגיון שנשב במקומות צפופי אוכלסיה פלשתינית" הוא אמר באחד מהכנסים, אמירה שמתפרשת כתמיכה בפינוי התנחלויות. "מדינה פלשתינית הוא צורך ישראלי", אמר בכנס אחר.

אלי אלאלוף, מספר 3 ברשימתו של כחלון הצטרף כבר ב-2014 למקהלת השמאל המאשימה תדיר את המתנחלים ביוקר המחייה: "למה יש כל כך הרבה בנייה ביהודה ושומרון?", הפנה את חיציו כמנהג השמאל.

את מייקל אורן, שגריר ישראל לארה"ב, הכניס כחלון למספר 4 ברשימת כולנו על תקן הנציג המדיני של המפלגה. לכן, אין דרך טובה יותר לבחינת המצע המדיני של 'כולנו' מאשר התבטאויותיו. הבשורות אינן טובות למצביעי הימין. מייקל אורן תמך בהתנתקות. עד היום, הוא מסרב להכיר בטעות ואף מבקש לשקול נסיגה חד-צדדית נוספת מיהודה ושומרון ולבצע עוד התנתקות. ואם הנציג המדיני מתבטא כך, סביר להניח שזוהי דרכה המדינית של 'כולנו'.

את החמישייה הפותחת, סוגרת רחל עזריה שהצביעה ב-2009 למפלגת השמאל "מימד" וככל הנראה לא בכדי מסרבת להגיד למי הצביעה בבחירות הקודמות.
נדמיין לרגע שעולה סוגיה מדינית במשך כהונתה של הכנסת ה21, ושמפלגת 'כולנו' צריכה להחליט באיזה צד היא עומדת: בעד או נגד ויתורים טריטוריאליים, פינוי ישובים, הקמת מדינה פלשתינית? מישהו באמת מצפה שמפלגה שכל כולה מורכבת מאנשי שמאל המסתתרים מאחורי ימני אחד שמככב בתחילת רשימתה, תעמוד ביום פקודה עם הצד הימני של המפה הפוליטית ולא תחזור על טעויות העבר?

יתרה מכך, כשכחלון יצטרך להמליץ לנשיא על מי להטיל את הרכבת הממשלה, האם ניתן לסמוך עליו שימליץ על נתניהו, כשבחמישייה הפותחת של מפלגתו הוא היחידי שנמנה על המחנה הלאומי? האם לא ניתן לצפות כבר היום שאנשי סיעתו ילחצו עליו דווקא להמליץ על בוז'י?

כחלון הוא הפנים היפים של מפלגת כולנו מול הציבור הימני, אך מפלגתו היא מפלגת שמאל. עם כל הערכתנו לכחלון, כל עוד הוא איננו מוכן להתחייב להמליץ על נתניהו, עלינו להסתכל על המציאות בעיניים פקוחות ולהבין: מי שמצביע לכחלון מצביע לשמאל, ומקדם הקמת מדינה פלשתינית, פינוי יישובים וויתורים טריטוריאליים.

About The Author

דן אילוז הוא חבר מועצת עיר מטעם התעוררות בירושלים. בעבר היה יועץ לענייני חקיקה של סיעת הליכוד בכנסת. דן הוא עורך דין עם תואר שני במדיניות ציבורית.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.