גדולים

(המאמר נכתב בפברואר 2015, בסמוך לבחירות הכלליות)

לא, אין זה מאמר על גיל הילדות או ההתבגרות, וגם לא רצפט לנערה בגיל הטיפש-עשרה לקראת הדייט הראשון- כל אשר נכתב כאן הוא פרי תהליך אישי של חשיבה נוכח התהליך שאנו חווים לקראת הבחירות הבאות.

בהסתכלות מעמיקה על המפלגות הקוראות לנו לתמוך בהן יש והדילמה הפנימית שלנו הולכת ומתרחבת: יש נחמדים, ויש מושחתים, ויש אופורטוניסטים, ויש "כוכבים" שצצים להם כאן ושם, וגם לא ניתן להתחמק מן העובדה שיש לא מעט שאכזבו. כל אלו מעוררים מחשבה נוספת, תחת הכותרת "מה באמת חשוב לנו כאן?"

מתוך תהליך אישי, כאמור, התובנה המרכזית שלי היא שהשנים האחרונות מוכיחות לנו שאנו נדרשים ליציבות- הזרוע המבצעת, קרי הממשלה, חייבת לקבל את התנאים הבסיסיים בכדי להוביל קו רציף של פעולה ובמינימום הפרעות.

שיטת הבחירות בישראל בשילוב השסעים הרבים והפלורליזם בחברה יצרו מצב שמספר המפלגות העומדות על הפרק הוא רב. עובדה זו היא בבחינת "דרשני" לאותו אחד שעליו מוטלת משימת ההרכבה של הקואליציה, ומכאן שמגיעים לתהליך סחטני וסקטוריאלי, אשר מרוקן מתוכן את כל ההבטחות טרם הבחירות, שכן ככל שיש יותר מפלגות כך נדרשת התפשרות גדולה יותר.

יש שיגידו שהמשמעות היא שנדרש שינוי לשיטת הממשל- ייתכן ויש בכך אמת, אולם כיוון שכבר שינינו, וראינו שיש בעיות בכל שיטה, בואו נניח שהשיטה שרירה וקיימת ועכשיו נדרש לשאול מה עושים איתה.

מסקנתי היא שיש לעודד את הבחירה במפלגות הגדולות, וכך ליצור יציבות, תוך מיזעור של סחטנות, ובאופן שמה שהתקבל יהיה הקרוב ביותר למה שביקשנו. גם ראשי המפלגות הקטנות בקריאתם לתמיכה מוכיחים את צדקת הדברים שכתבו כאן- אחד ביקש כבר את הביטחון, והשני את המשפטים, והשלישי את האוצר, כאילו הוא ורק הוא יושיעו אותנו, וכאילו שמדובר כאן בעניין אישי. הסתכלות במפלגות האלו גם ממחישה שכל "כוכב" כזה הביא איתו עדר של אופורטוניסטים לא ברורים.

ההיסטוריה מוכיחה שדרוש מנהיג חזק, שלצידו יש נבחרת מגובשת. אילולא התנאים האלו לא ניתן לקבוע קו יציב ולעמוד מאחוריו, ומכאן שמזגזגים ומסתובבים סביב עצמנו הלוך ושוב. החברה משלמת מחיר יקר על כך שלא מתקדמים לשום מקום, השסעים הולכים ומתרחבים, והיציבות, כך נדמה רק הולכת ומתערערת.

בחירה במפלגות הגדולות תמנע את הדינאמיקה הזו, תצמצם את מנופי המיקוח שיש למפלגות המדף ולמפלגות הסקטוריאליות, תאפשר תהליך קבלת החלטות שעוסק במהות ופחות באינטרס של "מי ירוויח מזה ומי יפסיד". והדבר החשוב יותר- היא תמנע מאתנו את הפיאסקו של הליכה לקלפי בתום שליש קדנציה, והכל בגלל שהשותפים ממענים להכיר בחשיבות השותפות ובמנהיגות המנהיג.

יהיו שיגידו שיש קושי בימים אלו, שבצד אחד יש "קיסר" ובצד שני יש "קול ענות חלושה", ובכן לאלו אני אומר- "זה מה יש", ואם יש מחלוקת רצינית, יתחלקו הקולות בין שני המחנות, ואם תדרש ממשלת אחדות לאומית, למה לא? ובטח שכן, אם בכך חפץ העם.

לא בכדי בתחומי החיים השונים מתקיים חוק "היתרון לגודל". משמעותו היא שמערכת גדולה היא בעלת תשתית (הן אנושית והן טכנית) להתמודד באופן טוב יותר עם זעזועים, ולבוא עם "מסה קריטית" כדי לפתור בעיה, ולא להמשיך ולהתקשקש עליה. יתרה מכך, מערכות גדולות מצמצמות את כוח המיקוח של הפרט תוך מתן עוצמה לקולקטיב, האם יש משהו יותר חשוב מכך בימים אלו?

בעוונותיי אני צופה מעת לעת באבסורד הזה שנקרא "הכוכב הבא" או "הנולד" או You Name It, ואני מבין שממשלת ישראל נראית פחות או יותר כמו ארבעת השופטים שמתקוטטים על כל דבר אפשרי. זה נחמד כשמדובר בבידור, אבל כשמדובר בחיים שלנו?

לכן רבותיי, מסקנתי היא כי יש ללכת עם הגדולים. עם כל הכבוד לכולם, החיים שלנו כאן הם דבר רציני מידי מכדי לתת אותם בידיים של "כוכבים" שהיום הם כאן, מחר הם שם, ומחרתיים לך תדע מה יהיה כיוונם.

אפשר לומר הרבה על הרצוג ונתניהו, שניהם ביחד, וכל אחד לחוד, אבל דבר אחד לא תיקח מהם- עד כה (ומדובר בלא מעט שנים) הם לא נטשו את ה-"עמדה". ולכן, הנכון בעת הזו הוא למי שחש סוציאל-דמוקרט לפנות לבוז'י, ולמי שחש לאומי-ליברל לפנות לביבי. ואם כך נעשה, הערכתי היא שהספינה לפחות תתחיל לשוט, כי כמו שזה נראה כרגע היא די תקועה על שרטון.

ומה לגבי האחרים?

אם ננהג על-פי צו הקריאה להצביע במפלגה גדולה, לאחרים לא תהיה ברירה, והם יידרשו להתמזג בגוף שהכי קרוב לתפיסת עולמם. שם הם יקבלו בדיוק את מה שהם שווים, לא פחות ולא יותר. מן הראוי שכך הם ינהגו, כי לנו נמאס כבר מהריאליטי החבוט, וכולנו מבקשים – "לכו לעבוד, ותנו לנו יציבות".

About The Author

רונן הינו אלוף-משנה במילואים, בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במדעי-המדינה, הכולל מחקר אודות שירות המילואים בישראל. כיום רונן הינו חוקר ומרצה בתחום הביטחון הלאומי. תחום המחקר הנוכחי של רונן עוסק בהשפעת שירות החובה בצה"ל על התפיסה החברתית-תרבותית של הפרט. בנוסף, רונן מרצה ומוביל סדנאות העוסקות בשיפור איכות ההוראה במערכת החינוך.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.