הסמל והמעוז האלקטורלי של הליכוד היה ונשאר-חיבורו העמוק לעם. קשה לקדם באמצעות הליכוד חוקים סקטוריאליים מובהקים. הרבה יותר נכון וקל ולח"כ מטעם הליכוד לראות אינטרס רחב, הנוגע בכלל שכבות האוכלוסייה ולפעול לפיו.

לצערי הרב, נראה שבכל הקשור לנושאי דת ומדינה הליכוד בחר להיות "פרווה" והממשלה בראשותו תקבל את טעם השותפות האחרות. כך היה בקדנציה הקודמת כאשר הבית היהודי, השותפה ה"שמרנית" בקואליציה ו"יש עתיד", השותפה הליברלית נאבקו ביניהן. קולו של הליכוד נדם והוא הלך בסופו של דבר עם המנצחת מבין השתיים: כך היה עם חוק הגיור, פתיחת אזורי הרישום לנישואין ועוד.

בקדנציה הזו, הדברים לא נראים שונים. כבר בהסכמים הקואליציוניים, הוכיח הליכוד שכל ההישגים בתחום בקדנציה הקודמת לא נזקפים לזכותו. איך זה קרה למפלגה שעמדה בראשות הממשלה? פשוט מאוד – הליכוד התחייב להחזיר את הגלגל אחורה לשנת 2012 כבר בהסכמים הקואליציוניים. מעבר לכך, התעורר לו מאבק ראשון בסוגיית דת ומדינה לקדנציה הנוכחית. חוק הכשרות.

בקצרה, ע"פ חוק איסור הונאה בכשרות, אסור לאדם לכתוב על מקום כלשהוא "כשר" ללא אישור הרבנות הראשית. ישנה פירצה בחוק המתירה לכתוב רק "בהשגחת" לדוגמה, ללא המילה "כשר". כך נהגו בד"צים למיניהם מאז ומעולם. אלא שלפני כשנתיים קם ארגון השגחה פרטית המעניק תעודות ללא המילה כשר. בעלי עסקים קיבלו דו"חות מהרבנות הראשית ומכיוון שלטענתם הדבר מותר חוקית הם פנו לבג"ץ.

עוד בטרם התערב בג"ץ, החליטה הממשלה לתקן את החוק ולאסור מתן כל תעודה שהיא גם ללא המילה "כשר". גם בסוגיא זו, השחקנים הם כולם מלבד שרי הליכוד. את מקומה של "יש עתיד" כשותפה הליברלית תפסה "כולנו" והבית היהודי נדחק הצידה מפאת ש"ס ויהדות התורה. הליכוד? שוב קולו נדם.

במקום שהליכוד, כמפלגה רחבה, הרואה את כל שכבות העם וכמפלגה ליברלית הדוגלת בשוק חופשי, תקדם בעצמה חקיקה המסדירה את שוק הכשרות, היא נגררת אחר מפלגות צרות, סקטוריאליות ללא מחוייבות עמוקה לשלל שכבות העם.

הציפייה מהליכוד היא להוביל רפורמה שתחזיר את השליטה ביהדות לאזרחים, תיתן להם לקבוע מה נקרא כשר ומה לא ותפסיק את מנגנון חלוקת הג'ובים על חשבון הציבור. יש דרכים והרבה, הליכוד רק צריך להחליט שהוא מתעסק גם בנושא הזה, כיאה למפלגה הגדולה בישראל.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.