פעם, לפני יותר מ2,000 שנים, בנו החשמונאים שליטי יהודה ארמון גדול ומפואר מאוד ביריחו.  הורדוס, שמלך אחריהם בנה על הארמון שלהם את אחד הארמונות המפוארים ביותר שהיו כאן אי פעם.  בין אגפיו של הארמון המפואר זרם נחל ובתוך הארמון – גנים, בוסתנים, בתי מרחץ, טרקליני אירוח, אמות מים, בריכות וכל מה שאפשר לדמיין בארמון מלך.  סיפור האגדה הזה יכול היה להיות בקלות התחלה של סרט ילדים שיצא לאקרנים לכבוד החופש הגדול, אבל יריחו היא עיר אמיתית וכמו כן גם הסיפורים הקשורים אליה.  שם עמדו לפני מעל 2000 שנים הארמונות התאומים שבנתה המלכה שלומציון לשני בניה, שם, במקוואות הסובבים את הארמון טבלו הכהנים לפני שאכלו את בשר התרומות ושם בבריכה הוטבע הכהן הגדול, אחיה של מרים החשמונאית על ידי בעלה, המלך הורדוס.

אחרי מלחמת ששת הימים, עם חידוש הגישה היהודית ליהודה ושומרון, החלו חפירות ארכיאולוגיות באתר ונחשפה חשיבותו השופכת אור מיוחד על חיי המלוכה והכהונה בתקופת בית המקדש השני.  בזכות הבנת החשיבות ההסטורית של האתר, כאשר שורטטו המפות בהסכמי הביניים, נותרו 'ארמונות החשמונאים' בשטח C בשליטת מדינת ישראל.  פיגועי טרור בקרבת האתר לאורך שנות ה90' הפכו את הגישה אליו למסוכנת, והישראלים הפסיקו להגיע.  בשנים האחרונות ישנה תחייה מחודשת של האתר אך כל המגיע לבקר בו, יחמץ ליבו למראה בתי בטון מכוערים הולכים ונבנים על
ההסטוריה שלנו, כאשר שכונותיה של העיר יריחו מתפשטות מערבה אל מחוץ לשטח העיר.

הסיפור של ארמונות החשמונאים הוא סיפורה של הארץ הזאת, הטומנת בחובה את התשובה ל'למה לא אוגנדה?'.  ההסטוריה של העם היהודי ניבטת אלינו מכל פינה, תחת כל רגב אדמה.  אך הסיפור בן-זמננו של ארמונות החשמונאים מלמד אותנו היטב מה יקרה אם נפסיק לטייל ברחבי ארצנו, ומה אנחנו עשויים לגלות כשיום אחד נרצה לחזור.

להיות חברי תנועת הליכוד לא מסתכם רק בחוגי בית, בחירות והרמות כוסית.  יש לנו את הזכות להיות חלק מתנועה בעלת מורשת, פילוסופיה, אידיאולוגיה ועקרונות.  מפלגה שאחת מאבני היסוד של חוקתה היא טיפוח אהבת הארץ, הכרה ושמירת זכותו של העם היהודי עליה, כזכות נצחית שאינה ניתנת לערעור, התמדה ביישובם של כל חלקי ארץ ישראל והחלת ריבונות המדינה עליהם.

ריבונות היא מילה גדולה, בדר"כ אין לנו, כפרטים השפעה עליה באופן אישי, אלא היא תלויה בקובעי המדיניות, בכוחות הבטחון והמשטרה.  כיצד בכל זאת יכול כל אחד מאיתנו להשפיע על הריבונות הישראלית? לחזק אותה באזורים בהם היא אולי לא מובנת מאליה? לא לאפשר שגורלם של אזורים נרחבים יהיה כשל ארמונות החשמונאים ביריחו?  המשוואה היא פשוטה מאוד: במקומות בהם אין תנועה ונוכחות יהודית – נחלשת ריבונותה של מדינת  ישראל.

כחברי ליכוד עלינו להכיר את ארץ ישראל.  להכיר אותה 'כמו פעם', דרך הרגליים.  לבקר באתרי המורשת שהם חלק מהסיפור שלנו בארץ הזאת, להכיר את הגיאוגרפיה והגיאופוליטיקה במרחב בו אנו חיים על מנת שנוכל לבסס את עמדותינו המדיניות על המציאות ולהוות מצפן אידיאולוגי של התנועה.

נוכחותנו בשטח עוזרת לשמר את הריבונות הישראלית במקומות אלו, כך שביכולתו של כל אחד לתרום את חלקו הקטן לשמירת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון ובירושלים באופן ממשי.

בפעם הבאה שבא לכם לקפוץ לטיול קטן עם המשפחה זכרו את חבל הארץ המקסים הזה שמהווה בערך שליש ממדינת ישראל ונצלו את מאות פינות החמד, אתרי המורשת, המעיינות, האטרקציות, המסעדות והתושבים הנפלאים שמחכים שתבואו להכיר 🙂FB_IMG_1440445391707

About The Author

תושבת כפר אדומים ומורת דרך מוסמכת של משרד התיירות. לימודי תואר ראשון באונ' העברית במדע המדינה והסטוריה של עם ישראל. לשעבר דוברת תא לביא באוניברסיטה העברית ויו"ר הדור הצעיר בליכוד.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.