אין זה משנה מהי דעתי על הרב שי פירון או שרון גל, פרישתם המוקדמת ממשכן הכנסת הינה סימפטום לבעיה מערכתית בפוליטיקה הישראלית.

מערכת מורכבת כמו המערכת הפוליטית, אין לה סיכוי להצליח אם היא תהיה תלויה בהצלחתם של בודדים (במקרה שלנו 120 א/נשים). על מנת להתמודד עם האתגרים והבעיות של החברה הישראלית, דרושה תשתית רחבה שאינה תלויה ב'כוכב' כזה או אחר.

הבחירות האחרונות ביטאו את השיח הפוליטי הרדוד בו אנו נוטים להשתמש; מחפשים את הפנים המוכרות מהפריים טיים או עסוקים בהשפעת ה'פוטושופ' על גוון העור של מועמד כזה או אחר. העיקר שלא להתעסק בעיקר.

ומהו העיקר בפוליטיקה? חשיבה ותכנון לטווח הרחוק, בניית תשתיות ברות-קיימא לטיפול בסוגיות ציבוריות ורתימת מעגלי עשייה נוספים (וכאן המקום לומר שמעגלי השפעה רחבים עלולים לערער את יציבות "המנהיג").

דמיינו לעצמכם שבקרוב יגיע מפכ"ל חדש מחוץ למערכת. איך נקבל את זה שכל בכירי המשטרה יפרשו בטענה ש"באתי להיות מפכ"ל, אבל עכשיו כשלא קיבלתי את התפקיד, אלך להשפיע במקום אחר"? חשוב שאדם יבחר את מקום עבודתו אבל ראוי לעשות זאת לפני שאתה ניגש אל הציבור ומבקש את אמונו. אחרת תדע שבפעם הבאה כבר לא יאמינו לך, ולצערנו אמון הציבור במערכת כבר אינו מספק היום.

ביום בו נבחר מפלגות בשל הדרך בה הן בוחרות את נציגיהם, זה לא יהיה לגיטימי להקים מפלגת בזק עם משרד יחסי ציבור מצוין.

ביום בו נבחר מפלגות בשל הדרך בה הן מקבלות החלטות פנימיות ומפתחות מנגנוני עבודה, כנראה שפחות חברי כנסת יאלצו לעזוב את שליחותם המקודשת, מספר חודשים לאחר שבועתם לתפקיד.

ביום בו נבחר מפלגות בשל הדרך בה הן מגבשות מצע ותכניות עבודה, זה לא יהיה לגיטימי לכתוב ספר פופולארי על התפקיד הציבורי שלך (תוך כדי שאתה מכהן בו).

ימי אלול מחייבים אותנו לזכור שתפקידנו להיות עסוקים ב'פוליטיקה של מטה' ולא 'פוליטיקה של מעלה'.

ואני לא מתכוון למחלקת החינוך בעיריית שדרות.

Leave a Reply

Your email address will not be published.