היום, בכנסת ישראל, חברי כנסת משמאל הוצאו מדיון בועדת הפנים בגלל שהם הפריעו לבנצי גופשטיין לדבר.

נתחיל עם אמירה מאוד ברורה: האויב הגדול ביותר שלי, מבחינה אידאולוגית, הוא כנראה בנצי גופשטיין.

מצד שני, אני מתנגד בחריפות להתנהגות האנטי-דמוקרטית של הח"כים משמאל, שהיא גם מסוכנת מאוד.

הבסיס האידאולוגי שלי יחסית פשוט: אני ימני כי אני ליברלי. אני ימני כי אני מאמין בחירות ומאמין שהכוח הממשלתי, בטח בראייה היסטורית, הוא הסכנה הגדולה ביותר לחירותנו. בפשטות, אני מאמין שחירות מנוגדת לאילוצים ולהגבלות, ומאמין שכל פעם שהממשלה מחוקקת משהו, היא מגבילה עוד קצת את החירות שלנו. ולכן, אני רוצה שבספר החוקים שלנו יהיו רק את החוקים שאנחנו חייבים חייבים שיהיו כדי לקיים חברה בריאה ומתפקדת, ולא כל מיני רגולציות למיניהן, כדי להפחית במגבלות ובאילוצים שיש על האזרח. זאת היא התפיסה הימנית הקלאסית ובה אני מאמין. וזה עוד יותר נכון במדינה שבה ההמנון מדבר על הרצון שלנו כעם להיות "עם חופשי בארצנו".

מיותר לציין שאיש כמו בנצי גופשטיין מייצג בדיוק ההיפיך. גופשטיין איננו מאמין בחירות (גם לא של יהודים אגב), ומנסה לכפות בכל דרך את תפיסת עולמו על המסובבים אותו. ולכן, האויב הגדול ביותר שיש לי, מבחינה אידאולוגית, הוא בנצי גופשטיין ועוד שונאי חירות כמוהו.

ובכל זאת – אסור, כן אסור, להילחם בחושך עם עוד חושך, כי אז פשוט יהיה חשוך. אסור להילחם ברצון הכפיה של גופשטיין דרך ניסיון לכפות עליו שתיקה. להיפיך, תנו לו לדבר, תתווכחו איתו, ותראו לעולם עד כמה הוא טועה. ואת מה שאני אומר על גופשטיין אני חשוב גם על זועבי.
אם האנשים האלו חוטאים בפלילים, כמובן, תשלחו אותם לכלא. במקרה של זועבי מקומה ככל הנראה באמת בכלא, ואולי  זה גם נכון במקרה של גופשטיין, אבל לא בגלל מילים, אלא בגלל מעשים. ועד שהם לא בכלא, תנו להם לדבר.

"הדמוקרטיה מהווה בראש וראשונה משטר של הסכמה – היפוכו של משטר המתקיים בכוח האגרוף ; והתהליך הדמוקרטי הוא, איפוא, תהליך של בחירת המטרות המשותפות של העם ודרכי הגשמתן, בדרך הבירור והשקלא והטריא המלולית, הווה אומר, על-ידי ליבון גלוי של הבעיות העומדות על סדר יומה של המדינה והחלפת דעות עליהן בצורה חפשית" (השופט אגרנט בבג"צ קול העם)

הדמוקרטיה נותנת לנו אפשרות להתווכח במקום להילחם אחד בשני. כששולחים אנשים למחתרת, אז נוצרת מחתרת, וזהו הפתח הגדול ביותר לאלימות. יותר מאשר שההסתה שבאה מקיצוניים כמו זועבי וגופשטיין מביאות אלימות, ההשתקה שלהם מייצרת אווירה של אלימות הרבה יותר מסוכנת.

במקום להשתיק את האוייבים האידאולוגים שלנו, בואו נתווכח איתם, וננצח בויכוח. אני משוכנע שאנחנו יכולים.

About The Author

דן אילוז הוא חבר מועצת עיר מטעם התעוררות בירושלים. בעבר היה יועץ לענייני חקיקה של סיעת הליכוד בכנסת. דן הוא עורך דין עם תואר שני במדיניות ציבורית.

Related Posts

One Response

 1. rampazhacoen@gmail.com'
  רם

  דן היקר .
  הטעות שלך נובעת גם כן מכך שאתה שבוי בדעות קדומות ולא חירותי.
  לא התייחסת לענין לשיטתו של בנצי.
  בנצי שוחר חירות יותר ממך. הוא רוצה שיהודים יסתובבו חופשי עם גאווה יהודית זו חירות אמיתית!!
  אל תתבלבל בין האויבת זועבי שרוצה לחסל אותך לבין בנצי שאוהב אותך ודואג לך אתה יכול להתווכח איתו על כמות החוקים הנצרכים אבל זה כבר דיון כמותי הרי גם אתה בעצמך מודה שצריך חוקים ש"חייבים" כדי לחיות.
  עם זועבי יש לך ויכוח איכותי – מהותי האם בכלל ליהודי יש זכות להיות כאן

  אל נא אחי תערבב בין המושגים

  הגב

Leave a Reply

Your email address will not be published.