אשתי היקרה שראתה את הקטע הזה והסכימה עם ליאור שליין שאלה אותי על העניין.

המזל הוא שבדיוק לפני שבוע היה לי מעין ויכוחון על הנושא עם אחותה ובדקתי אותו מכל הכיוונים.

תמיד קשה לנתח ברצינות דיברי ברדנות (זה הופך אותך אוטומטית ל-"בכיין", ראה דוגמת ינון מגל שבא בטענות לתכנית של שליין) אך אשתדל בכל זאת.

(נשים כרגע בצד את העובדה שאין סיבה שלצבא תהיה תחנת רדיו)

החלק הראשון של המונולוג היפה של שליין מתייחס לעניין גלגלצ עצמו.

שליין היה צודק לו הסיפור שהוא מספר היה אמיתי. אך לא כך הדבר. חיפשתי וחיפשתי ולא מצאתי בשום מקום הצהרה של מירי רגב על כך שהיא "תחייב" גלגלצ להשמיע יותר מזרחית.

מה שכן מצאתי זה תלונה – עליה לא צריך להיות 'לא אשכנזי' על מנת להסכים איתה, מספיק לפתוח רדיו – על כך שהפלייליסט של התחנה לא מספיק מגוון, ומסמך הצעות לטיפול בבעיה, שאנשי התחנה הגישו לשרה. (המובא פה בעיתון הכ"כ אהוד למירי רגב – סרקזם – עיתון "הארץ")
הצעות האלו באמת כללו אופציה לפתוח תחנה ב' בין יתר אפשרויות.
הכל נעשה בדיאלוג בין התחנה השייכת לצבא לבין שרת התרבות.

כל הסיפור הזה של "מירי רגב רוצה לאלץ את גלגלצ להשמיע יותר מזרחית", ובכן, זו פשוט המצאה של התקשורת.

יכול להיות שרגב מבסוטה מזה וזה באמת עוזר לה אלקטורלית אך זה לא משנה את העובדה שאי אפשר לבוא אליה בטענות על דברים שלא אמרה ועל דברים שלא עשתה.

החלק השני והחותם של שליין הוא הסבר מדוע מירי רגב רוצה להנציח את הקיפוח: על מנת להמשיך לנצח במרכז הליכוד על ידי 'המזרחים הלא אקדמאיים האלו'.

הטיעון הבסיסי של שליין הוא שהמזרחים מצביעים לימין מתוך שבטיות ותחושות קיפוח בזמן שמי שהצליח בחיים (שופטים, אקדמאיים, עשירים וכו…) לעולם לא יצביעו לליכוד ולמירי רגב.
ולכן טוב לה למירי רגב שהמזרחים ישארו בורים ולא מוצלחים.

הבעיה הנה שלא רק שהטיעון הזה מגלם בתוכו תפיסה מתנשאת וכמעט גזענית בסגנון שלי יחימוביץ (פה ניתוח של התופעה) הוא גם עובדתית לא נכון.

הוא לא נכון כי אם רוב יוצאי ארצות האסלאם, ומשלל סיבות שהם לאו דווקא שבטיות, מצביעים לליכוד (וכמובן ההצבעה ב100% לשמאל במקומות רבים אינה שיבטיות לשיטתם של השמלנאיים) לא כל מצביעי הליכוד 'מזרחים' ואפילו לא רוב (40% יוצאי ארצות האסלאם, 40% ארצות הנצרות ו20% מעורבים ובני מיעוטים).

הוא לא נכון, כי מירי רגב נבחרה לרשימה על ידי המתפקדים של המפלגה. אני מזמין את ליאור שליין ליום בחירות הבא בליכוד לראות מה זה גיוון. אני לא מכיר את המספרים המדויקים אבל לא אופתע אם גם במתפקדים וגם במרכז אין רוב אבסולטי של "מזרחים".

הוא לא נכון כי בהחלט אפשר להיות שופט, או אקדמאי, ועדיין לתמוך בליכוד מתוך אידאולוגיה ליברלית-לאומית. מספיק לכך לא להתנשא על מי שלא שופט או אקדמאי.
(דרך אגב זה מה שמפחיד באמת את הברנז'ה – שיח אקדמאי אידאולוגי ימני ובלי רגשי נחיתות כמו זה של רן ברץ. ולכן או מבטלים אותו או שנטפלים למשהו יותר קל: מירי רגב עם דרבוקה ביד)

מה שליאור שליין לא מבין זה שמצביעי ליכוד לא מצביעים לנו ולרשימה הכוללת מירי רגב מתוך תחושת קיפוח ועליהם היא עושה סיבוב כי "אין לה תכנית מדינית".
אלא נהפוך הוא, הם מצבעים לליכוד ולה, דווקא כי הם לא רוצים שום "תכנית מדינית" כשכל "תכנית מדינית" עד עכשיו הביאה רק לדבר אחד: אוטובוסים מתפוצצים. (וכן, ברור שעדיף כמה סכינאים – שבעצמם תוצאה ישירה של הסתה על ידי רשות שמקורה ב-"תכנית מדינית" – מאוטובוסים מתפוצצים).

אבל שליין כנראה לא נוסע הרבה באוטובסים ולכן לו, חשוב יותר "תכנית מדינית" מגיוון ברדיו.

מה שהוא לא מבין: הוא הוא השבטי, והוא הוא העושה סיבוב על עניין העדתי.

About The Author

ניסים סלמה, פעיל חברתי בירושלים, למד משפטים באוניברסיטה לה-סורבון בפריז, היסטוריה של עם ישראל עם התמחות ביהדות ארצות האסלאם בעת החדשה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית. ניסים שירת כקצין לוחם בנח"ל במגוון תפקידים ומתמחה גם במשפט בינלאומי הומניטרי. הוא מנהל מוקד קליטת עליה בירושלים ומומחה לתהליכי קליטה ועלייה. הוא גם פעיל ליכוד.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.