מצבת השמועות על הצטרפותו של ניר ברקת לליכוד צוברת תאוצה. כנראה שבקרוב נדע כולנו האם מדובר בשמועות מכונות או בדיבורי סרק. כך או כך, התהיה בדבר עתידה של ירושלים וראש העיר הבא מתחילה לעלות. יתירה מכך, עולה שאלה קשה של איך תיראה ירושלים בעידן ברקת כאשר ברקת מצטרף לליכוד.

ובכן, לא נעים להודות אבל מדובר כנראה באחד הצעדים הרעים לירושלים. ברקת בנה את עצמו כאיש א-מפלגתי. מצב שאפשר לו לגייס תמיכה מהימין ומהשמאל הציוני בירושלים. צביעתו של ברקת כאיש מפלגתי כנראה תפגע בצורה משמעותית ביכולת גיוס התמיכה של ברקת.

אולם זו ככל הנראה הפגיעה הפחות משמעותית בירושלים. הפגיעה היותר משמעותית בירושלים תהיה ככל הנראה בעקבות המחויבות של ניר לליכוד. מחויבות מפלגתית לרוב טומנת בחובה יתרונות ואתגרים. היתרונות באים בדרך כלל בדמות סיוע ממשלתי בתקציבים ובתשומת לב לצרכי הרשות המקומית. בצד השני, ראש הרשות המקומית ניאלץ לעתים "לשלם" מחיר ולקדם אינטרסים של גורמים אחרים בתחומי הרשות שלו בכדי לייצר שקט לתפקוד הממשלתי.

בתוך המשוואה הזו צריך לומר לזכותו של הליכוד: ירושלים תהנה מתשומת לב ממשלתית רבה ללא קשר לזהות הפוליטית של העומד בראשה. כך לפחות כל עוד הליכוד בשלטון. קשה לראות עיר שקיבלה תמיכה בסדרי הגודל שקיבלה ירושלים בשנים האחרונות (עד הפיצוץ האחרון בין ברקת לכחלון), זאת ללא שברקת היה שייך לליכוד. הסיבה היא שלא מדובר בצעד פוליטי אלא בצעד ערכי ומשימה לאומית מדרגה ראשונה עבור ממשלת ישראל והעומד בראשה.

בצד השני, ראש הממשלה, איש קרוב מאוד ברמה האישית לברקת, מצהיר שוב ושוב (ובצדק רב) שעיקר משימתו הינה שמירה על ביטחון ישראל, הן מול אתגרים מבפנים, הן מול שכנינו והן מול אתגרים מרחוק. בתוך כך, חלק מהשותפים לקואליציה של הליכוד אינם רואים במשימת הביטחון משימה ממעלה ראשונה. התקציבים וסדר היום האזרחי יותר חשובים להם. זוהי פריבילגיה שיש למפלגות השותפות למפלגת השלטון מאז ומתמיד.

במקרה של ירושלים מדובר במפלגות החרדיות. ש"ס ויהדות התורה הוכיחו לא פעם שסדר היום האזרחי חשוב להן יותר מזה המדיני-ביטחוני. בירושלים, לציבור החרדי אינטרסים רבים ואתגרים משמעותיים. לא פעם, מאיימים נציגי הציבור החרדי בכנסת על ירושלים בהעברת תקציבים ובכך מכופפים את עמדת עיריית ירושלים בכל מיני סוגיות. ברור שכאשר ברקת יחבור לליכוד, הלחץ על נתניהו מצד החרדים יגבר במטרה לגרום לנתניהו להתערב בענייני ירושלים מול ברקת. נתניהו שחרד לממשלתו בכדי להמשיך לטפל בסוגיות הרות גורל כגון האיום האיראני, ייאלץ, בצר לו, להיענות ללחץ. ברקת, שהפך להיות חלק מהליכוד, ייאלץ לוותר להיעתר ללחץ של ראש הממשלה עליו והרי לכם ההשפעה ההרסנית לירושלים לו יחבור העומד בראשות העיר לליכוד.

אם לברקת יש רצון לראות את עצמו בעמדת מפתח בליכוד, עליו לפחות לסיים קדנציה בירושלים ואז, ללא כל מחויבות עירונית לעבור לבמה הארצית.

Leave a Reply

Your email address will not be published.