1. צחי הנגבי הוא הותיק שבחברי הכנסת של הליכוד, לאחר שנבחר לראשונה לפני 27 שנים ומאז כיהן בתשע כנסות רצופות.

2.צחי כיהן שמונה שנים כשר, בין היתר כשר המשפטים, השר לביטחון הפנים, שר הבריאות, השר להגנת הסביבה והשר הממונה על השירותים החשאיים.

3.צחי הנגבי נמנה עם השרים הבודדים בליכוד שהצביעו נגד תוכנית ההתנתקות בכל ארבע ההצבעות שהתקיימו בממשלה. מרבית שרי הליכוד תמכו או נמנעו.

4. בהצבעות שנערכו בעניין זה בכנסת, לאחר שהממשלה אישרה את התוכנית, השר הנגבי הצביע אמון מכיון שהאופוזיציה הגדירה אותן כהצבעת אי אמון בממשלה. שר שמצביע אי אמון חייב להתפטר ולכן לא היה לו עניין לעזוב את כהונתו כשר לביטחון הפנים בתקופת האינתיפאדה. ממילא בכנסת היה רוב של עשרות ח"כים בעד ההתנתקות.

5. במערכה שהתנהלה בתנועה נגד ההתנתקות, השר הנגבי קרא לחברי הליכוד להצביע במשאל המתפקדים נגד ההתנתקות. הוא התראיין על עמדתו פעמים רבות בתקשורת וגם היה שותף לחוברת הסברה שנשלחה לכל חברי הליכוד לפני ההצבעה,בחתימת שרים וח"כים, והבהירה את הסכנות שביוזמת שרון.

6. לקראת ההצבעה הסופית בממשלה בנושא ההתנתקות, ראש הממשלה שרון ביקש מהשר הנגבי להימנע, מכיון שאין לו רוב התומך בהתנתקות. השר הנגבי סרב להימנע, והודיע לשרון כי בנושא של גירוש יהודים מביתם לא יכולה להיות עמדה של הימנעות, ולפיכך יצביע נגד. על מנת להעביר את תוכניתו פיטר שרון את שרי האיחוד הלאומי אביגדור ליברמן ובני אלון. הנגבי הצביע נגד אך נותר במיעוט.

7. צחי הנגבי הצטרף לקדימה אך ורק בשל הקשר המיוחד שהיה לו עם אריאל שרון, אולם הבהיר כי עמדותיו הלאומיות לא השתנו. הוא היה היחיד מכל 15 הח"כים שעברו לקדימה שהתפטר מהכנסת כדי להשאיר לליכוד את המנדט שלו, למרות ששוויו של מנדט היה משמעותי מבחינת תקציב מימון המפלגות. בעקבות התפטרותו נכנסה פנינה רוזנבלום לכנסת.

8. צחי הנגבי, כשר לביטחון הפנים, פתח את הר הבית לביקורי יהודים למרות התנגדות עזה גם בכנסת וגם בשב"כ ובמשטרה, אחרי שהר הבית היה סגור בהוראת עראפאת שלוש שנים תמימות. באוגוסט 2003 נפתח הר הבית ומאז ביקרו בו רבבות יהודים.

9. צחי הנגבי כשר לביטחון הפנים הינחה לעצור את ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית, ולהביאו לדין בשל תמיכתו בחמאס. השיח סלאח נשפט, הורשע וריצה שתי שנות מאסר.

10. כיו"ר ועדת החוץ והביטחון הנגבי הקים, לראשונה בתולדות הועדה, ועדת משנה מיוחדת לענייני ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. הועדה הוקמה בשנת 2006 ובעשר השנים האחרונות מילאה תפקיד חשוב ביותר בחיזוק צרכי הביטחון של התושבים בישובי יו"ש.

Leave a Reply

Your email address will not be published.