לפני מספר חודשים, פרסמתי כאן מאמר הטוען כי לליכוד חסרה אג'נדה בנושאי דת ומדינה. לצערי הרב, מאז ועד היום לא נעשה הרבה בכדי לגבש אג'נדה כזו וממילא חברי הכנסת של הליכוד אינם פועלים על פי אינטרס לאומי-מפלגתי כי אם על ידי אינטרסים צרים אישיים.

כזו היא הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר שאושרה אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה. על פי ההצעה בעל עסק מתחום המסחר (חנויות אופניה, מרכולים וכו') אשר יפתח בשבת יסתכן בקנס שגובהו עד פי שלושה מהפדיון היומי של בעל העסק באותה שבת. לא די בזאת, אלא שבעל העסק מסתכן גם בתביעת נזיקין שיוכלו לתבוע אותו מתחריו הסגורים בשבת ואשר טוענים לפגיעה בעסק שלהם כתוצאה מסגירה שלו בשבת.

החוק מפקיע את הזכות לעיצוב המרחב הציבורי בשבתות מהרשויות המקומיות לממשלה. כיוון שמשום מה ח"כ זהר חושב שדין תל אביב כדין בני ברק ודין חיפה כדין ירושלים. דווקא בנושא כה משמעותי, יש יתרון רב לביזוריות המאפשרת גיוון בין הרשויות המקומיות בישראל כפי שהיה נהוג עד כה.

יתרה מכך, הצעת החוק בוגדת בערכים הבסיסיים של הליכוד: יסוד השוק החופשי עליו מושתתת המפלגה מימי הקמתה ויסוד הכבוד לחייהם של אחרים.

גם מבחינה אלקטורלית, הליכוד נפגע מהמהלך. ח"כ זוהר מקריב על מזבחו את האלקטורט הרחב של המפלגה לטובת אינטרסים צרים שלו. פעמים רבות, נאלצו הליכוד וראש הממשלה לקבל תכתיבים הפוגעים בחירויות הפרט כתוצאה מלחצן של המפלגות החרדיות. אלא שהפעם הדבר מגיע מתוככי הליכוד פנימה. נגמרו התירוצים לפיהם בשל האינטרס הביטחוני ויציבות הקואליציה אנו נאלצים להתגמש ולהתפשר. הפעם זה מתוכנו.

למען האמת, אני לא מודאג, אני סמוך ובטוח שהצעת החוק לא תעבור בסוף. שני דברים עשויים לטרפד אותה: וועדת המנכ"לים המוקמת אשר אמורה להמליץ עלך מדניות בתוך 90 יום. וסיעת 'כולנו' בראשות כחלון שככל הנראה תעשה כל שביכולתה כדי למנוע מהחוק הזה לעבור ועל הדרך תנגוס במנדטים של הליכוד.

במקום להיכנס לכל הסחרור הזה, יש לדרוש מהשרים שלנו לחזור לערכי המפלגה הבסיסיים ולחזור בהם מתמיכה בחוק ההזוי.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.