סאגת פינוי המתיישבים בישוב היהודי בחברון מבהירה שוב: כבר הרבה זמן שהימין לא הצמיח מנהיג ביטחוניסט.

צריך לומר ביושר, שר הביטחון הנוכחי בוגי יעלון, אינו מייצג נאמנה את תפיסת הביטחון שמצביעי הליכוד היו רוצים לראות. הוא אינו חותר להכרעה צבאית באף אחת מהמערכות שנכפו על ישראל, הוא נשען על המנטרה לפיה לא מנצחים טרור, למרות שישראל הוכיחה שאפשר (האינתיפאדה השניה) והוא אינו תומך בהתיישבות ענפה ביהודה ושומרון. בוגי, שגדל על מצע מפ”איניקי ו”התפכח” אחרי הסכם אוסלו מראה שאפשר אולי “להתפכח” מרעיון שתי המדינות, אך קשה מאוד להצליח להפנים טקטיקה שונה. צריך להודות, בוגי הוא “הטוב ביותר האפשרי”. כן כן, אותה סיסמא שחוקה ממתווה הגז.

למעשה, מאז אריק שרון, לא גידל הימין אף “ביטחוניסט” בכיר שהגיע להנהגה בחיים הפוליטיים: אהוד ברק, אמנון ליפקין שחק, שאול מופז, גבי אשכנזי ובני גנץ כולם או שניסו את כוחם במחנה השמאל או שלעולם לא הגיעו לכדי הנהגה פוליטית. גם יואב גלנט, איציק מרדכי, עומר בר לב ואחרים אינם משתייכים למחנה הזה. בתוך מחנה הימין, קשה לראות מי מסוגל לקרוא תיגר על בוגי. הכי קרוב לכך היה יאיר נווה אבל נראה שהוא ויתר על החיים הפוליטיים. בליכוד אין מספיק “ביטחוניסטים”, בנט לא באמת יכול להיחשב גנרל גדול וממילא נוצר ואקום שמשווע להנהגה.

הנתון הינו די מפתיע, בהתחשב בעובדה שהימין מעמיק את השתלבות טובי בניו ובנותיו במערך הצבאי זה זמן רב. דובר על על תפיסת עמדות השפעה עמוק בתוך המערך הצבאי, דובר על השינוי המפיחים מפכ”ל המשטרה החדש, ראש המוסד הטרי וראש השב”כ הנוכחי במערכות הביטחון. אך דומה שהשלב הבא – מעבר לחיים הפוליטיים לוקה בחסר.

הליכוד צמא, היום ותר מתמיד, למנהיגות ביטחונית אמיצה, אשר חותרת לנצח ולמגר טרור כמו שרון בימי חומת מגן, מגבה רוח התיישבות ומעניקה לתושבי ישראל ביטחון ומשענת אמיתית. נקווה לראות דמות כזו מגיעה בקרוב, אחרת נידון כולנו להמשיך להסתפק בטוב ביותר האפשרי.בינתיים, אין לנו אלא להמשיך לבקש משרינו לפעול ולמחות נגד המדיניות שמתווה שר הביטחון הנוכחי אשר מוליכה אותנו מדחי אל דחי, מעימות לעימות ומחוסר הכרעה להסלמה.

About The Author

בן 30, נשוי ואב לשניים. שימש ככתב כלכלי באתר "מידה" וכחוקר בפורום קהלת. כיום מכהן כחבר מועצת העיר ירושלים.

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.