השבוע, בערב מרשים ומכובד בכפר המכביה ציינו את לכתו של יו"ר 'חוג תגר' בתנועתנו, תנועת הליכוד – אלי שטרית ז"ל.

אלי היה איש מרשים מאוד בפשטותו, אידיאולוג וישר דרך, אשר בחל בשיטת ה"מגיע לי", הוא היה מהאנשים שלא שאלו "מה המדינה יכולה לעשות עבורי?" אלא מאלו שבראש מעייניהם עמדה תמיד המחשבה "כיצד אני יכול לתרום למדינה?"

בריאיון שנערך עם אלי לפני מספר שנים, אשר חלקו הוקרן בערב שנערך לכבודו, סיפר אלי שפנו אליו שיצטרף לאצ"ל, והזהירו אותו מראש שיכול להיות שימות בדרך כזו או אחרת. זה הזכיר לי את השיר ההירואי שמיכאל אשבל, לוחם אצ"ל גם הוא, כתב לאהובתו – לימים אימה של ציפי לבני המוכרת לכולנו – "עלי בריקדות". בשיר הזה כותב אשבל את המשפט המצמרר: "ואם בתלייה אמסור את חיי לאומה – אל נא תבכי, כי כך נגזר גורלי", האנשים האלו, הגיבורים הללו, לוחמי האצ"ל והלח"י מסרו את נפשם עבור קיום השאיפה הציונית – להקים מדינה יהודית בארץ ישראל, ואלי היה חלק מאותם אנשים גיבורים שהיום אנו מסתכלים עליהם בהערצה.

מכובדים רבים השתתפו בכנס, ביניהם ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, שסיפר כיצד אלי ישב איתו ועם שרה רעייתו בבית הקפה, עוד הרבה לפני שנתניהו היה ראש הממשלה ודיבר איתם בצורה ישירה, הוא סיפר כיצד אלי היה איתו גם בימים שהרבה אנשים הפנו לו עורף.

יושב ראש הכנסת, מר יולי אדלשטיין, סיפר שכאשר הוא הגיע לתנועת הליכוד והמפלגה הקודמת שהקים, סיפרו לו שכדי להיבחר הוא חייב להיפגש עם אלי שטרית. הוא קבע פגישה עם אלי, ואלי נתן לו את הכתובת של משרדו. אדלשטיין הגיע לכתובת המיועדת – וראה מחסן מבולגן של חלקי חילוף של רכבים, והניח שלא זה המקום, בטוח שלא זה משרדו של אלי שטרית המדובר, שחורץ גורלות בתנועה, ואחר כך הבין שכן – זהו המקום, וזהו אלי – צנוע וישר.

יושב ראש ועדת חוץ ובטחון והקואליציה, מר צחי הנגבי, סיפר שבדרך לאירוע הוא סיפר לאימו, גאולה כהן, שהוא בדרכו לאירוע לזכר אלי שטרית, והיא, האישה המיוחדת הזו שאנו חייבים לה הרבה אמרה "אלי שטרית היה חזק – לא רק בגוף, גם בלב ובמוח".

שר המדע, מר אופיר אקוניס, סיפר על אלי שהוא הכיר, שהוא היה כל – כך קרוב אליו וקשור אליו, שעזר לו ותמך בו וכינה אותו "שומר הליכוד".

הרב הראשי לישראל לשעבר, והרב הראשי של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו סיפר על אלי הנחרץ והישיר שאירגן וקבע ודאג לכול הפרטים.

אחיינו של אלי, מר רן שטרית, סיפר על אלי האידיאולוג, שלא חשש להתעמת עם הבכירים ביותר, גם עם מדובר בראש הממשלה אריאל שרון, כי הוא סרח מהדרך של תנועת הליכוד, כי הוא פגע בדבר שעליו אלי נלחם ונפצע קשה – ארץ ישראל.

 

נכחו באירוע מכובדים נוספים, ביניהם, לוחמי אצ"ל, סגנית יו"ר הכנסת נורית קורן, חה"כ ענת ברקו, חה"כ שרן השכל, חה"כ אמיר אוחנה, סגן השר איוב קרא,  יו"ר 'חוג תדמור' הליכוד, מר דניאל כץ, יו"ר נוער הליכוד עילי הספרי, יו"ר צעירי הליכוד דוד שאין, חברי צעירי הליכוד, חברי נוער הליכוד, חברי מרכז וחברי מפלגה, מחבר הספר 'הנסיכים' גיל סמסונוב שהנחה את הערב המרגש, מזכירת הכנסת הגברת ירדנה מלר-הורביץ ועוד רבים מכובדים.

 

בעיניי החלק המחכים ביותר בערב היה שהקרינו ריאיון עם אלי, שבו שאל המראיין את אלי מה המסר שהוא רוצה להעביר לדור הצעיר, ואלי ענה שנסתכל על דור תש"ח, דור שלא מכר את עצמו עבור נזיד עדשים.

יהי זיכרו של אלי ברוך.

 

קרדיט לתמונה: אור עמיאור

Leave a Reply

Your email address will not be published.