ביטחוניסט?

לפני מספר חודשים פרסמתי טור שטען כי בוגי משמש שוב ושוב כשר הביטחון מטעם הליכוד בעיקר כי בליכוד עצמו אין אלטרנטיבה ביטחוניסטית. גם כאשר בוגי מתנהל שונה מהלך הרוח המצופה ממנו כשר מטעם הליכוד. אין בכוונתי להתייחס לפרשת אלאור עזריה שאם אכן עשה מה שעשה צריך לתת את הדין החמור ביותר על כך. אבל כן התייחסתי אז לפינוי המתיישבים בחברון ואפשר להוסיף עכשיו גם את פרשת סגן הרמטכ"ל.

אבל דיון אחר לא התנהל, הדיון על האם שר הביטחון צריך להיות "ביטחוניסט"?. כבר שנים שאיננו שומעים על מחלוקות בין הדרג הצבאי לדרג המדיני. קצת שמענו את זה בדברי בנט אך לא יותר. אחת הסיבות היא שהצבא מייצר כבר שנים דוקטרינה אחת. זו היתה אחת הביקורות על חלוץ שכיהן כרמטכ"ל במלחמת לבנון השניה לדוגמה. הצבא מסיבות רבות מחנך לאחידות, לאי ביקורתיות כנגד פקודות וקבלת המצב כמו שהוא. קשה לבוא בטענות על כך למערכת הדורשת ציות מיטבי גם אל מול האש. שר ביטחון שצמח בכל שדרות הצבא אכן נהנה מניסיון ומהכרות עם המערכת, אך לצד זאת הוא לוקה בחסר בכל הקשור לאתגור המערכת וחשיבה פורצת דרך. כך נראה היה שר הביטחון שלנו עם מדיניות ההכלה שלו, תמת ה"טרור לא מנצחים" תוך התעלמות מ'חומת מגן' ועוד.

בסרטון שהופץ ברשת נראה מרטין שין מגלם את נשיא ארה"ב ודורש מהצמרת הביטחונית שלו תגובה "לא פרופורציונלית" כנגד תקיפה על אחד מיעדי ארה"ב. הצמרת הצבאית כל כך מופתעת שכן זוהי תמה שמגיע ממקום אחר, לא הדבר השגרתי והברור לכל המערכת הצבאית. אולי, יש חלק בעובדה שכאשר נשיא ארה"ב מגיע לא משורות הצבא הוא מצליח לאתגר את הצבא ולפרוץ את התמות הקבועות.

יש חסרון בהגעה מחוץ למערכת הביטחון – אבל גם יתרון. אולי הגיע הזמן שננסה משהו חדש.

אבל ליברמן?

אבל השאלה היא האם ליברמן הוא האיש? ובכן, סביר להניח שכמו ביתר התיקים שלו, גם בביטחון ליברמן יעשה דבר אחד – כלום. וסביר להניח שגם נזק הוא לא ממש יצליח לגרום שכן החלטות הרות גורל נקבעות לרוב בקבינט או בין רה"מ לשר הביטחון. נתניהו נמצא במצב קואליציוני בלתי אפשרי שגרם לו לשים את כל יהבו על הרחבת הקואליציה וכך נראים הדברים.

וביבי

נתניהו הוכיח בפעם המי יודע כמה שהוא גאון פוליטי ושציונו ביחסי אנוש הוא אפס. מיד לאחר הבחירות, ציפה ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לקבל את תפקיד השר לענייני ירושלים. נתניהו קרא לו לפגישה משולשת עם אלקין ואמר לו" "תשכנע אותו" תוך שהוא מצביע על אלקין. גם עכשיו, היה צריך נתניהו לקרוא אליו את יעלון, לומר לו שליברמן מבקש את תיק הביטחון ולהבטיח שיעשה הכל בכדי להוריד אותו מזה כולל פגישה משולשת – ואכן לנסות זאת. אבל הוא לא עשה את זה. ספק אם בגלל שנח לו להשפיל את בוגי לאור מערכת היחסים בין השניים לאחרונה וספק אם בגלל שפשוט לא חשב על זה. כך או כך, בוגי פרש. האם זה הפסד לליכוד או לא? ימים יגידו.

About The Author

בן 30, נשוי ואב לשניים. שימש ככתב כלכלי באתר "מידה" וכחוקר בפורום קהלת. כיום מכהן כחבר מועצת העיר ירושלים.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.