מינוי אביגדור ליברמן לתפקיד שר הביטחון הוא ללא ספק אירוע מטלטל בחברה הישראלית. יש רבים המתקשים לעכל את העניין, אחרים מגזימים באמירות המהלכות אימים, וראינו כאלו שכבר מעודדים לארוז את המזוודות.

האם מדובר באירוע לגיטימי?

בדמוקרטיה ייצוגית ראש הקואליציה, הוא ראש הממשלה, יכול לצרף או להוציא כל מפלגה מתוך הקואליציה. מינוי לתפקיד כזה או אחר הוא נגזרת של הסכמות פוליטיות שהן חלק אינטגרלי מכללי המשחק. אי-לכך, האירוע נמצא בתוך גבולות כללי המשחק, ולכן הוא לגיטימי.

אז היכן הבעיה?

כל מי שלוקח את האירוע למקום של כבוד וכיבודים מפספס את הפואנטה, זה לא הסיפור. רצוי לנהוג בכבוד, אך לא הכרחי. ניתן להניח שנאומו של ייעלון מול קציני הצבא בהקשר חופש הביטוי, יום וחצי אחרי שראש הממשלה מתנסח בחריפות על אמירת האלוף גולן, גם בכך יש פגיעה בכבוד.
אז מה? אפשר כך ואפשר גם אחרת. הבעיה איננה כבוד.

אז מה בכל זאת?

הביטחון במדינת-ישראל הוא אבן היסוד החשובה ביותר- מדובר באתוס עממי שעובר מדור לדור. גם ראש-הממשלה מבין זאת היטב, ומדיניותו נגזרת מהסיפור הזה, על אחת כמה וכמה במצב הנוכחי בו "מסביב יהום הסער".

כאשר מתבוננים באירוע הנוכחי כפשוטו, מדובר בפגיעה בביטחון, לא פחות מכך. שהרי החלפת אדם שכל חייו עסק בביטחון, בעל ניסיון רב, ומעבר לכך אמין וישר, באדם שתרומתו לחברה הישראלית איננה ברורה מעוררת תהייה.

היה מי שאמר פעם "מה עשית בשביל מדינה?"  – אני שואל את מר נתניהו, מה אביגדור ליברמן עשה עד כה למען ישראל? מהי תרומתו לבניין המדינה שלנו? איזו החלטה הוא נדרש אי-פעם לקבל על-מנת לחזק את החברה הישראלית?

יתרה מכך, מה לגבי יושרו? אמינותו?

רק לפני שנתיים, במערכת "צוק איתן" ראינו שר-חוץ שיוצא מישיבת קבינט, ומעביר ביקורת חריפה תוך כדי לחימה בעומדים בראש המערכה, ונוסף לכך, פועל להפרדות מה"ליכוד" בצורה מהדהדת, שכל תכליתה הוא ניסיון זול להרוויח הון פוליטי. האם זהו האדם שראוי לתת בידיו את משרד הביטחון? האם מילה אצלו, היא באמת מילה?

מעבר לכך, אדוני ראש הממשלה, אחרי שהקשבתי לדברייך בנוסח "אני אנווט" אמש, אני שואל אותך ברצינות, איך תישן בלילה? אם בכלל…

ביקשת להרחיב את הקואליציה, דבר מבורך כשלעצמו, וזאת על-מנת לחזק את יציבות הממשלה ואת יכולתה לקדם דברים משמעותיים-
האם הוספת 5 חברי הכנסת של "ישראל ביתנו" חיזקה את היציבות?
האם ליברמן, שבזמן מלחמה נטש את הספינה, הוא עוגן היציבות שהחלטת לאמץ?

רציונאל ההחלטה, אם-כן, ברור. המינוי הוא לגיטימי בהקשר כללי המשחק הדמוקרטיים, אך המהות היא בעייתית בלשון המעטה. מדינת-ישראל ראויה לשר ביטחון ברמה אחרת, ויש לא מעט שהיו מסוגלים לעשות זאת, במקום ייעלון בהנחה שנוצר אי-אמון.

מינויים שנויים במחלוקת תמיד היו ותמיד יהיו, ועם זאת ישנם תפקידים שאיתם רצוי לא לשחק, הביטחון הוא הראשון שבהם. ליברמן עשוי להביא את הממשלה הזו לסופה – בעימות הבא יהיו לך שתי אופציות אדוני ראש-הממשלה: "לזרום עם ליברמן", או לשים עליו וטו, אם תבחר באופציה 2 איבדת את העוגן – מה הסיכוי שהתרחיש הזה יתממש?

About The Author

רונן הינו אלוף-משנה במילואים, בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במדעי-המדינה, הכולל מחקר אודות שירות המילואים בישראל. כיום רונן הינו חוקר ומרצה בתחום הביטחון הלאומי. תחום המחקר הנוכחי של רונן עוסק בהשפעת שירות החובה בצה"ל על התפיסה החברתית-תרבותית של הפרט. בנוסף, רונן מרצה ומוביל סדנאות העוסקות בשיפור איכות ההוראה במערכת החינוך.

Related Posts

2 Responses

 1. hagai.benasher@gmail.com'
  חגי

  רונן,

  מילותיך נכונות ואני מזדהה עם גישתך ודעתך.
  כאבא שעומד להפקיד בעוד מספר שנים את ילדי בצבא. האירוע האחרון שם בסימן שאלה את האימון שהיה בי כלפי הממשל. (שדרך אגב לא משנה אם הוא ימני או שמאלי) כי נושא הביטחון והצבא שלנו לטעמי הוא די קונצנזוס בקשת הפוליטית מימין ומשמאל. אך כשמופקד על הצבא אדם כה שנוי במחלוקת וללא רקע משמעותי של עשיה למען המדינה איך אוכל לישון בבטחה. הצהרות לוחמניות ומתלהמות על גו חיילינו אינם במקומם. והחלטות שלו הרי הרות גורל הן! מי ייתן והמציאות תשתנה לטובה.

  הגב
 2. gil@yadan.net'
  גיל ידן

  אף שאני ימני בדעותי, אני בהחלט מסכים עם ניתוח המצב של מר רונן. על ביטחון המדינה לא מהמרים , גם לא בשביל רוב קואליציוני .
  הרי ברור לכל שלמר ליברמן אין שום רקורד צבאי , ביטחוני . ההיפך . באמירותיו ל " הפציץ את סכר אסואן " הוכיח שהוא אימפולסיבי , פועל תחת " עידנה דריתחה " . ממש ההיפך הגמור מהמתבקש . להערכתי , הוא לא ישרוד זמן רב בתפקיד, כי הוא איננו מתאים !

  הגב

Leave a Reply

Your email address will not be published.