חגיגות יום ירושלים חלפו עברו, ואיתם הצהרות ירושלים של חברי הכנסת והשרים שלנו. אבל כמתפזר עשן המסיבות ורחבת הריקודים מתרוקנת – אפשר לראות מי רציני באמירותיו.

בתאריך 30.7.1980 נחקק בכנסת חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל. לפי חוק זה "ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל ומקום מושבם של נשיא המדינה, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון". כחלק מצח וק זה אמורות לפעול כל יחידות הממשלה לפעול מירושלים.

החלטת ממשלה מספר 1661 מיום 13.5.2007 קובעת כי תוך 8 שנים יועברו כל יחידות הממשלה לשטחה המוניציפלי של ירושלים. משראו שרי ישראל בממשלה הקודמת שאינם עומדים בדד ליין של ההחלטה האריכו את תוקפה שוב.

בירה מדינית וכלכלית

מרבית מדינות העולם לא מכירות בירושלים כבירת ישראל. אשר על כן, נודעת חשיבות יתרה לחיזוק מעמדה של ירושלים כבירת ישראל. אחת ממטרות החוק היא לייצב את מעמדה של ירושלים כבירה אל מול הספק שמטיל העולם המערבי בכך. אולם, כאשר משרדי הממשלה לא פועלים מירושלים – מה לנו כי נלין על שגרירויות זרות?

לחוק יש גם ערך כלכלי עבור העיר כמובן. ערי בירה ברחבי העולם נהנות לרוב ממשאבים המושקעים בכלכלת העיר מתוקף היותן ערי שלטון המנקזים פעילות עסקית ושלטונית סביב משרדי הממשלה השונים. למעלה מ – 100 יחידות ממשלתיות אשר אמורות לפעול על פי החוק מירושלים פועלות מחוץ לירושלים. בתרגום זריז מדובר בכ – 4,000 משרות שיכולות לחזק את כלכלת העיר ירושלים וכ- 40 מיליון ש"ח מארנונה שלא נכנסים לקופת העירייה מידי שנה. תוסיפו על זה הוצאות של עובדים ופגישות בעיר ותגיעו לסדר גודל של מיליארד ש"ח בחמש שנים – כך על פי דו"ח שהכין משרד אורי דהן ושות' – ייעוץ כלכלי ועסקי, השקעות וגיוס הון עבור תנועת "התעוררות בירושלים".

 

"קול ישראל ממודיעין"

בישראל כמו בישראל, במקום שיועברו עוד ועוד משרדי ממשלה לירושלים אט אט בדרך למימוש החוק ולעיגון מעמדה של ירושלים – קורה בדיוק ההיפך. עוד ועוד יחידות ממשלתיות מבקשות לעזוב את ירושלים. לאחרונה אף מתנהל מאבק כנגד מעבר רשות השידור החדשה למודיעין. אם הכל ילך כמתוכנן בקרוב תשמעו מקרב מכשיר הרדיו שלכם את המשפט "קול ישראל ממודיעין והרי החדשות" – מוזר ככל שזה יהיה. תאגיד השידור הציבורי כולל בתוכו כ- 100 משרות אשר אוישו עד היום בירושלים וחיזקו את כלכלת העיר ועתה מנסה התאגיד לברוח מהעיר. (גילוי נאות: לדעת כותב שורות אלו עדיף עקרונית לסגור כליל את תאגיד השידור הציבורי ולאפשר תחרות פתוחה בעולם התקשורת).

גם מטה המאבק מבחרם ה BDS על ישראל, אחת היחידות הממשלתיות שכל כך חשוב להקים בירושלים מולו בכדי לשדר מסר לתנועת ה BDS – מוקם בתל אביב על ידי השר גלעד ארדן.

משרד האוצר הכין שטח שיכול לאכלס כ 170,000 מ"ר של משרדים לטובת משרדי הממשלה – אולם תקציב לתכנון ובניה של המבנים הללו לא נראה באופק עדיין.

ביד אחת, ממשלת ישראל מעניקה תמריצים ותכנית פיתוח כלכלי ענפה בירושלים. ביד שניה, במו ידיה משדרת הממשלה היא עצמה אינה מאמינה בירושלים ועודה כל שביכולתה כדי להוציא מה שיותר משרות מירושלים.

 

אם תרצו – אין זו אגדה

יש גם דוגמאות חיוביות. קרן אור בממשלת ישראל הנוכחית הבהיקה בדמות שרת התרבות והספורט מירי רגב אשר הודיעה עם כניסתה לתפקיד כי המשרד יעבור לירושלים. כיאה למירי היא גם מקיימת מה שהבטיחה. מה המלמד שלמרות שלל התירוצים שישמעו באוויר – כאשר שר/ה רוצה – זה קורה.

אנחנו מחכים ומצפים לשמוע עוד שרים שלנו מחזקים את ירושלים  – כלכלית ומדינית.

 

About The Author

בן 30, נשוי ואב לשניים. שימש ככתב כלכלי באתר "מידה" וכחוקר בפורום קהלת. כיום מכהן כחבר מועצת העיר ירושלים.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.