בנימין לשקאר הוא אחד הקולות המרעננים בליכוד, המביא איתו תפיסה ערכית מסודרת המבוססת על ליברליזם וציונות. בזמן האחרון הוא גם פועל לצד חבריו בקבוצת "הצרפתים בליכוד" לעזור לעלייתם של יהודי צרפת. הוא גם חבר מרכז בליכוד. לאומי ליברלי שאל אותו מספר שאלות.

ספר לנו קצת על עצמך ומה הביא אותך לליכוד?

נולדתי בפריז ב- 1974 ועליתי לבד כסטודנדט ב- 1996. הייתי אחד ממנהיגי התאחדות הסטודנטים היהודיים בצרפת, גוף מאוד משפיע ומאוד פוליטי. לאחר שעליתי למדתי תואר שני בתקשורת ועיתונות באוניברסיטה העברית והמשכתי בפעילות הפוליטית. הדבר הראשון שעשיתי לאחר שהעליתי היה להצטרף לתא הליכוד דאז באוניברסיטה העברית. לצערי הוא הפך לאפוליטי ואילץ אותי להקים תא חדש ב- 1999 – תא לביא שהיום התפשט לכל האוניבריסטאות בארץ. הדבר השני שעשיתי זה להתפקד לליכוד. כבר בצרפת הזדהיתי הזדהות עמוקה עם הליכוד וערכיה, במיוחד עם הגישה הקשוחה של יצחק שמיר, שהיה גיבור הילדות שלי. האירוע שנחרט בזכרוני ושדחף אותי להיכנס לפעילות הציבורית היה חתימת הסכמי אוסלו. צפיתי בטקס בשידור חי בטלוויזיה ופשוט התביישתי להיות יהודי. זו הייתה צלקת עמוקה וזה מה שדחף אותי מאז.
לאחר הלימודים אני הלכתי לשרת בצה"ל ואחר כך עבדתי בתחום האינטרנט כמנהל שיווק ופרסום בחברות היי טק. אולם לאחר כמה שנים הרגשתי שאני חייב לשוב לתחום הציבורי כי זה בוער בי. שבתי לאוניברסיטה העברית כדי ללמוד תואר שני נוסף במדיניות ציבורית ובו זמנית הצטרפתי לקמפיין של ניר ברקת לראשות עיריית ירושלים ב- 2008. אני הייתי מועמד ברשימה שלו כנציג צעירי הליכוד והקהילה הצרפתית. לא נבחרתי אבל מוניתי ליועץ ראש העיר לענייני קליטה.
ב- 2010 התקבלתי לקורס הצוערים של משרד התיירות והייתי מנהל הדסקים של צרפת וצפון אירופה.
ב-2013 יצאתי לשליחות מטעם קרן היסוד כמנהל כל החצי הדרומי של צרפת. חזרתי ב- 2015 ומאז אני עוסק בעיקר במדיניות ציבורית ובפוליטיקה. אני נשוי ואב לשלושה ילדים.

אתה אף כתבת ספר על העליה מצרפת. מה המסקנות בספר שלך?

במהלך תקופתי כשליח בצרפת נפגשתי עם מאות ואלפי יהודיים מקומיים. כולם דיברו רק על דבר אחד – לעזוב את צרפת, וזה היה עוד לפני ההפגנות האלימות במהלך עופרת יצוקה או הפיגועים של 2015. הקהילה היהודית בצרפת היא מאוד ציונית ומאוד מחוברת לארץ. אבל זה לא אומר שלעלות לישראל הופך להיות דבר קל. זה מאוד קשה במיוחד לכל מי שעבר את גיל 30. התחושה שלי היא שהם רוצים לבוא אבל מהססים לאור הקושי הגדול של לבנות הכל מחדש. ויש להם ברירה. המצב בצרפת עדיין סביר ויש עוד מדינות שאפשר להגר אליהן. מדינת ישראל חייבת להבין שיש כאן הזדמנות פז להעלות לארץ 100,000 יהודים ציוניים, משכילים ואיכותיים. יהודים שרובם ספרדיים ושייכים לאליטה של מדינה מערבית. זה דווקא יכול לתרום המון לכל הסוגייה העדתית בארץ. למרות ההצהרות וכמה וחוקים נחמדים שעברו יש עדיין יותר מדי חסמים, בירוקרטיה מטופשת, ופשוט בורות. מערך הקליטה כאן עדיין מיועד כמעט רק לרוסים ולאתיופים ולצרכים שלהם. זה חייב להשתנות מהר או שהם לא יגיעו לכאן. זה כמובן גם תלוי בעולים עצמם שחייבים להבין שבישראל רק מי שיש לו כוח פוליטי מקבל משהו. זה סותר לחלוטין את המנטליות הצרפתית שרגילה לקבל את הכל מהמדינה ושגם מאוד אינדיווידאולית. אבל המסר עובר לאט לאט והם מתחילים להפנים את זה.

איפה את רואה את עצמך בעוד 10 שנים?

אני רואה את עצמי בתפקיד בכיר במערכת הציבורית – זה יכול להיות כנבחר ציבור אבל זו לא הדרך היחידה להשפיע.

אתה שותף למספר קבוצות בתוך הליכוד: צרפתיים, דרור, הליברלים, פורום הראל. מה המכנה המשותף בין כל הקבוצות האלו?

אלו קבוצות שדוגלות בגישה אשר משלבת לאומיות וליברליות – ליברליות במובן האמיתי והקלאסי של צמצום המדינה ומתן יותר חופש לאזרחים. המאפיין הנוסף ובעיני המרתק ביותר – מדובר בקבוצות מלאות צעירים. הגיל הממוצע בליכוד הוא לצערנו לא נמוך. אני שמח לראות שהדור החדש שנכנס לליכוד הוא מאוד איכותי ואידואלוגי ומאמין בערכים שעליה מפלגת הליכוד הוקמה.

יש עוד משהו שתרצה להגיד לקוראי אתר לאומי ליברלי?

אנחנו כל הזמן מתלוננים שהליכוד לא יודע לשלוט ויש בזה משהו אבל הליכוד מעולם לא השיג רוב של 61 לבדו ותמיד חייב להתפשר עם מפלגות קטנות בעלות אינטרסים שונים. הגיע הזמן לשנות את שיטת הבחירות על מנת שנקבל הכרעה אמיתית. מטרת הבחירות אינה ייצוג מדיוק של כל הזרמים בעם אלא הכרעה בין כמה דרכים שונות. יש לאמץ שיטת בחירות שתאפשר הכרעה והתוצאה תהיה שלא יהיו יותר קואליציות או רק לעיתים נדירות אלא רק מפלגה אחת גדולה בשלטון שתוכל ליישם את המדיניות שלה. זה הצעד הראשון לפני כל רפורמה אחרת שאנחנו רוצים לבצע. לדעתי זה בר השגה. אני קורא לכלל חברי הליכוד להתאחד סביב הצורך הזה ולדרוש מההנהגה שתקדם את שינוי שיטת הבחירות. כולנו נרוויח – יותר ח"כים מהליכוד ויותר יציבות שלטונית.

About The Author

דן אילוז הוא חבר מועצת עיר מטעם התעוררות בירושלים. בעבר היה יועץ לענייני חקיקה של סיעת הליכוד בכנסת. דן הוא עורך דין עם תואר שני במדיניות ציבורית.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.