שלום השרה רגב,

אני כותב לך כי לאחרונה את גורמת לי להיות מודאג, וזאת משתי סיבותרונן: אני אשכנזי, ואני בוחר ליכוד.

את ילדותי כבן לעולים מרומניה חוויתי בעיירה נשר ובתל-חנן הסמוכה, מקום בו חיו זה לצד זה עולים אשכנזים ובני עדות המזרח. לא הייתה אידיליה, היו מתחים, אבל למדנו לחיות ביחד בכבוד.

את שירותי הצבאי הארוך עשיתי בחוד החנית לצד המגוון התרבותי של החברה הישראלית. מפקדיי, פקודיי, אחיי לנשק וחבריי לכל החיים הם מכל מגוון הקשת.

ארונית הדיסקים שלי כוללת שירים של ריקי גל, ריטה, אייל גולן, חיים משה, שלום חנוך, אריק איינשטיין, לצד קלאסיקות פופ, רוק, ג'אז ובלוז. במקרר שלי תמצאי אוכל מכל סוג- אחד המאכלים שאני אוהב, אגב, הוא דג מרוקאי.

אני אוהב את הארץ הזו ומת על החברה שלנו – חברה שאימצה לאומיות ליברלית. אני מודע לקשיים של בני העדות השונות ולאפליה שהייתה ובחלק מהמקומות עדיין קיימת, אבל אין לי באמת מושג לאן את חותרת. האם את מקדמת אבולוציה או רבולוציה?

מה לא ברור לך? כל המחקרים של העשורים האחרונים מצביעים על כך שרוב מוחלט מקרב האזרחים אוהבים את המדינה, גאים בה, ולא חושבים לעזוב אותה. מה בידיוק את טוענת?

את, תת-אלוף במילואים, שרה בישראל, את דוגמה קלאסית לתמורות במעמד האישה בישראל, ולהשתלבות המדהימה של בני עדות המזרח בארץ הזו.

האם דרושים תיקונים? וודאי שכן, אולם התנהלותך מצביעה על רצון לבנות משהו חדש על ההריסות של מה שקיים. וכאן אני מאוד מודאג: ראשית, זאת לא רוח הליכוד, מפלגה לאומית-ליברלית, המשלבת את המגוון הישראלי בפתיחות רבה. שנית, בתור אשכנזי, את מתחילה להצטייר אצלי כאיום, ולא כהזדמנות.

האם את מודעת למגמה הזו? יש לי תחושה שכן, שהרי את הרבה יותר נבונה ופיכחית ממה שרבים חושבים. אז אם הכוונה שלך היא לעשות כאן רבולוציה ולדרוך על כלל העדות רק על-מנת לקדם קבוצה מקרב בני עדתך, כדאי שתדעי שאת מרחיקה ציבורים שלמים מתמיכה בך ובמפלגתנו.

למיטב הבנתי תפקידך הוא לחזק את השילוביות והשותפות, הרעות והערבות ההדדית, את אהבת העם והארץ. האם התנהלותך עד כה קידמה את זה? אני מציע לך לבחון את העניין. גם אם כוונותייך הן אלקטורליות, כדאי לשים גבולות עד כמה את פועלת באופן ממוקד למען ציבור מסוים. את הרי השרה של כולנו.

במדינה דמוקרטית העם הוא הריבון, ולא השרים או הממשלה. כאשר הממשלה דורכת על העם היא משלמת את המחיר בקלפי, ותוך זמן קצר. אם מה שאת מסמלת כעת היא רוח הליכוד, אני שוקל מחדש את היותי ליכודניק, אני בטוח שרבים אחרים מצויים במבוכה דומה.

בבחירות האחרונות שכנעתי רבים להצטרף למען המחנה הלאומי בראשות הליכוד. כעת, כאשר שרים כדוגמתך מחטטים בפצעים המצויים בתהליך הגדלה מתמשך, וגורמים להם לדמם, אני לא בטוח שאצליח לרתום אנשים להמשך המסע. יש בינינו השוקלים לנטוש את הספינה, וכדאי שתהיי מודעת לכך.

מתחים יהיו תמיד בחברה, זה בריא וזה חלק טבעי ממה שקרוי אנושות. תפקיד ההנהגה הוא למתן מתחים, ולגשר על שסעים. התססה עושה בידיוק את ההיפך, ודי להתבונן במתחולל ברשתות כדי להבין את הלך הרוח. יש מספיק שסעים שצריך להתמודד איתם כאן, כדאי שדווקא השסע שהולך ונסגר לא יהיה זה שייפתח שוב.

About The Author

רונן הינו אלוף-משנה במילואים, בוגר תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במדעי-המדינה, הכולל מחקר אודות שירות המילואים בישראל. כיום רונן הינו חוקר ומרצה בתחום הביטחון הלאומי. תחום המחקר הנוכחי של רונן עוסק בהשפעת שירות החובה בצה"ל על התפיסה החברתית-תרבותית של הפרט. בנוסף, רונן מרצה ומוביל סדנאות העוסקות בשיפור איכות ההוראה במערכת החינוך.

Related Posts

One Response

 1. aviv@madrichim.co.il'
  אביב

  ארשה לעצמי לענות לך למרות שאין לי מושג אם זו תהיה תשובת השרה רגב
  א: לאורך שנים ארוכות נקבע דפוס פעולה כוחני בחלוקת תקציבים שאפשר לאנשים בעלי יכולת להגיע לערכי תרבות כמו תיאטרון כחלק רגיל של החיים . זה אינו קיים בישובים רחוקים מהמרכז וגם בערים הגדולות חלק נכבד מהתושבים אינו מסוגל לאפשר בילוי מסוג זה .
  ב. גם אילו רצו וגם אילו היה המחיר סביר המוצר צריך להתאים לדרישה זא על ההצגה/מופע להיות מותאמים לציבור.
  ג.רב תרבותיות ליברלית אמורה לקבל דעה וסגנון שונה . במצב הנוכחי ועד רגב סוגים שונים של מופעים ותרבויות שיש בארץ שפע מהם לא קיבלו יחס כלשהו ואם קיבלו היה זה מפלה לרעה לטובת מה שאנשים מעטים מציבור מסויים החליטו

  בחלוקת האוכלוסיה למגזרים ותת תרבויות יש צורך לענות לפחות חלקית על הצרכים של הכלל כמו שהיה המצב עד כה מי שהיה לו ממילא קיבל עוד ואלה שלא היה להם או שהסתדרו בלי תרבות העשרה או שנאלצו לפתח נתיבי משנה בכסף רב
  אז כשמביטים על פעולות השרה רגב ועל המתנגדים למעשיה ראוי לבחון את זה בעיניים של רמת אביב ולא של בית שאן או אפילו באר שבע

  הגב

Leave a Reply

Your email address will not be published.