בטור זה ערן מסביר לנו מי הוא ובאיזה נושאים הוא מתכוון לדון בטורים הבאים שלו.

שמי ערן, אני מסיים את לימודי קולנוע וטלויזיה בקרוב, ורואה את עצמי בעיקר בתחומי היזמות.

הגעתי ללימודי קולנוע מתוך האהבה שלי להיסטוריה. עבודה אין בתחום אז אני פונה לתחום היזמות העסקית, השתתפתי בקורס של ארגון שנקרא presentence והתחלתי את התהליך במאיץ היזמות בבאר שבע. כחלק מהפעילות העסקית חברתית הצעתי לחבר להקים עסק שיכשיר אנשים עם מוגבלויות לעולם ההייטק ואנחנו יוצאים לדרך.

בלימודי הקולנוע שלי, נפגשתי לא מעט עם דעות שונות, לא רציתי להתעסק בפוליטיקה, אבל בכל שיעור היית אמירה "אנטי ממשלתית", אני בעד ביקורת, אבל מעדיף ביקורת בונה ולא תלונה לשם תלונה. עשייה חברתית ותרומה לקהילה כמו תוכנית היזמות שלי לא שייכת רק לשמאל הפוליטי שמצייר את עצמו כאלה שעוזרים לחלשים, הם משחקים על קלף השיוויון. למי הקלף שייך?

השוויון היינו גורם חשוב בחברה הישראלית, ז'בוטינסקי וכל גדולי ההוגים בישראל מדברים על כך. יש נושאים כמו בכלכלה ששוויון מתנגש עם ערך חירות האדם. האפרו אמריקאים בארצות הברית שוחררו על ידי אנשים שחרטו על דגלם את ערך החירות. הנשיא אברהם לינקולן שנאבק למען ערך החירות היה שייך למפלגה הרפובליקנית. זה נשמע מוזר, מפלגת ימין נלחמת עבור שיוויון זכויות של חלש?

באחת מעבודותיי נדרשתי לקרוא את הספר "ההיסטוריה העממית של ארצות הברית" של הסופר הווארד זין. . בספר שלו מצאתי משפט מאוד חשוב ""הליברלים בממשל פעלו בעצמם להדיר, לתבוע, לפטר ואף לכלוא  קומוניסטים" ואז שאלתי את עצמי שאלה מוזרה "למה זין אינו מתעמק בשאלה, למה הליברלים שאמורים להיות בעד חופשי ביטוי, יצאו כנגד הקומוניסטים?."
הסופר היה מופתע לדעתי, איך קבוצה שדוגלת בשוויון יוצאת נגד קבוצה שדוגלת גם בשוויון.
התשובה שהגעתי אליה היא כי הקומוניסטים מסכנים את חופש הביטוי וחירות האדם שהליברלים דוגלים בו.

ההיסטוריה מראה לנו שהמפלגה הרפובליקנית בארצות הברית שהיא המקבילה למפלגת הליכוד בישראל, היא המפלגה שקידמה בארצות הברית את הנושאים של השוויון והחירות בין כל האזרחים. מה עשתה המפלגה הדמוקרטית בזמן שאברהם לינקולן הנשיא הרפובליקני נלחם למען החירות?.

ב1865 הקימו קבוצה של פעילים דמוקרטים את תנועת ה קו-קלאס-קלאן (KKK) הגזענית. על פי ההיסטוריון ג'ורג' סי ראמבל (George C. Rable), המנהיגים הראשונים של הקו קלאס קלאן היו חברים במפלגה הדמוקרטית. זו הייתה גם השנה שבה נרצח הנשיא אברהם לינקולן. לפני שלינקולן ניצח בבחירות 1860, המפלגה הדמוקרטית היית בשלטון פעלה בצורה מאוד קטנה על מנת להביא לעבדים את חירותם, הפעולות היו כל כך קטנות שלא סיפקו את העם וגרמו לפילוג גם בתוך המפלגה הדמוקרטית וגם ביחס העם למפלגה, כתוצאה מהפילוג, המפלגה הרפובליקנית זכת בפעם הראשונה בנשיאות.

מנקודה זו בהיסטוריה האמריקאית אפשר ללמוד דברים שאנחנו לא נלמד בתקשורת היום יומית. דברים נוספים אותם לא נלמד כמו שסוציאליזם כלכלי נוגד את חירות וחופש האדם בתחומי הכלכלה. לא נלמד שוועדי העובדים הן למעשה רעיון קפיטליסטי. לא נלמד שצ'ה גווארה היה השופט וגם המוציא להורג של מתנגדים ללא שלנאשם היה ייצוג של עורכי דין. בטורים שאני אכתוב אני אשתדל לגעת בנושאים של חירות האדם ואתן דוגמאות מן ההיסטוריה.

About The Author

ערן ליפשטיין, סטודנט לקולנוע וטלויזיה בן 26

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.