על פי “מחקר” של עמותת חדו”ש אשר פורסם בתקשורת בימים האחרונים, קיימת מגמה מאוד משמעותית של בריחה ממוסד הנישואים בישראל. תוך שנתיים, בין 2012 ל- 2014, גדל מספר הזוגות החיים ביחד ללא נישואים ב- 30% בעוד שמספר הנישואים הנערכים בישראל ירד ב- 6.5% בין 2013 ל- 2014, ומספר הנישואים הנערכים בחו”ל גם ירד. על פי עמותת חדו”ש נתונים אלה הם סימן שהרבנות המאיסה את עצמה על הציבור שבוחר ברגליים ומתרחק ממנה.

תופעת הזוגות אשר חיים ביחד ללא נישואים – זוגרות או קוהביטציה – היא מוכרת ורווחת במדינות המערביות. ברבות מהן רוב הילדים נולדים כעת במשפחות כאלה. האם סוף סוף ישראל הצטרפה למגמה הזאת ?

בחינה יותר מדויקת של הנתונים מעלה כמה סימני ספקות. לא במקרה שמתי את המילה מחקר במרכאות. בסך הכל אנשי חדו”ש רק אספו נתונים של הלמ”ס וכמעט לא ביצעו שם עבודה עליהם מלבד להשוות בין השנים. עבודה חובבנית זו מתאפיינת גם באי הבנה של חלק מהנתונים. למשל בכל הקשור לנישואים בחו”ל. כבר כתבתי מאמר באתר מידה בעניין. אבל בקיצור, הם התבלבלו בין נישואים שדווחו לרשויות בשנה מסוימת גם כשהם נערכו שנים רבות לפני כן, לנישואים שנערכו בחו”ל באותה שנה. כמו כן, הם לא הבינו שמדובר בנישואים בחו”ל של ישראלים ולא רק של יהודים ישראליים. רק מיעוט של הנישואים בחו”ל נערכים בין שני בני זוג יהודים ישראליים. ובנוסף, הם גם לא שמו לב שחלק מהנישואים נערכו בין אנשים שחיים בחו”ל, כלומר יורדים, שרק עדכנו את הרשויות הישראליות במצבם.

נעבור לנתון השני – מספר הנישואים הדתיים בישראל צנח בין 2013 ל- 2014 מה שמעיד על התרחקות מהרבנות. הרי האוכלוסיה היהודית גדלת כל שנה ושנה ואם מספר הנישואים יורד זה סימן של משבר עמוק. אבל זה לא עובד ככה. בטווח הארוך מספר הנישואים אכן אמור לגדול בהתאם לגידול האוכלוסייה אבל משתנים רבים יכולים להשפיע והתנודות של שנה אחת אינן בעלות שום משמעויות. בין הגורמים שיכולים להשפיע על מספר הנישואים נמצאים למשל… הגירושים. ככל שאנשים מתגרשים יותר כך הם גם מתחתנים בשנית יותר וזה מעלה את מספר הנישואים הכללי. בדיקה של השנים האחרונות מראה שמספר הנישואים היהודיים בישראל לא השתנה בכלל בתחילת שנות ה- 2000 ואחר כך גדל בקצב מהיר של 5-7% בשנה בין 2004 ל- 2008. האם היהודים פתאום התאהבו ברבנות באותן שנים ? המספר דווקא ירד ב- 4% בין 2009 ל- 2010 וקפץ ב- 8% בין 2010 ל- 2011. כל זה מוכיח שאין משמעות לתנודות בטווח הקצר ושאין להסיק מסקנות מירידה של שנה אחת או שתיים.

על פי הנתונים של הלמ”ס שיעור הנישואים של היהודים בישראל נמצא במגמת עלייה, מ- 5.8% בתחילת שנות ה- 2000 הוא נע בין 6.3 ל- 6.8% מאז 2006. הנתונים של 2014 אינן יוצאי דופן.

מספר הזוגות שחיים ביחד בכל זאת גדל באופן משמעותי אבל ההסברים כנראה לא קשורים לשנאת הרבנות. קודם כל עדיין מדובר במיעוט קטן של הזוגות שחיים ביחד – 6%. החלק הגדול של הזוגות הללו הם בני 20. מדובר שאנשים שחיים ביחד לפני שהם מתחתנים. סביר להניח שהעלייה במחירי השכירות שיחקה תפקיד משמעותי בהחלטה לגור ביחד ולשלם שכר דירה אחד במקום שניים. יכול להיות, זה דורש בדיקה יסודית, שהשוואת הטבות המס לזוגות לא נשואים גם שיחקה תפקיד ורבים יותר נרשמו ככאלה ברשויות בעוד שבעבר הם לא הצהירו על עצמם. הסיבות רבות ומגוונות. אבל המיאוס – האמיתי –  כלפי הרבנות אינו אחד מהן.

Leave a Reply

Your email address will not be published.